Not So Unique After All

Nasze historie wcale nie są takie wyjątkowe

Koło 2003 roku, na dawnej grupie macierzystej w Filadelfii, opracowaliśmy format mitingu wprowadzającego dla nowo przybyłych. Napisaliśmy do wielu intergrup na całym świecie, pytając, czy organizują mitingi wprowadzające dla nowych osób. Wiele osób odpisało, dzieląc się swoim doświadczeniem takich mitingów wprowadzających, więc połączyliśmy otrzymane pomysły, aby stworzyć taką formułę, która naszym zdaniem będzie dla nas najlepsza. Naszym celem było pomóc nowoprzybyłym, żeby jak najlepiej się poczuli oraz zmniejszyć ich obawy. Mówiliśmy im, że z własnego doświadczenia wszyscy doskonale wiemy, że najtrudniejszą rzeczą, jaką kiedykolwiek zrobili, to wyjść z samochodu i przyjść na miting, aby poprosić o pomoc.

Oto nasz format mitingu wprowadzającego, który rozwijał się przez dziesięciolecia. Zachęcamy do korzystania – i życzymy powodzenia!

Miting wprowadzający

Sugerowane punkty rozmowy

W odróżnieniu od typowego formatu mitingu dla nowoprzybyłego, jest to bardziej swobodne podejście dialogowe, dające nowej osobie możliwość zadawania pytań i dowiedzenia się, na czym polegają nasze mitingi i program Dwunastu Kroków.

 1. Powitaj nową osobę i potwierdź, że jest tu dla własnego zdrowienia.
 2. Wyjaśnij, że to nieformalny miting – inny niż zwykle. Może pytać o co tylko chce.
 3. Jak dowiedziała się o SA?
 4. Przeczytajcie: ‘Cel SA’ orazCzym jest seksoholik i czym jest trzeźwość seksualna?’
 5. Poinformuj nową osobę, jak definiujemy trzeźwość:
  1. SA nie jest uniwersalną wspólnotą, która odpowiada wszystkim.
  2. Istnieją inne wspólnoty Dwunastu Kroków, w których członkowie mogą definiować własną trzeźwość.
  3. Nasz „wymóg trzeźwości”
   1. Żadnego seksu z samym sobą,
   2. Żadnego seksu z kimkolwiek, z kim nie jesteś w związku małżeńskim,
   3. Małżeństwo definiuje się jako związek pomiędzy jednym mężczyzną i jedną kobietą,
   4. Postępujące zwycięstwo nad żądzą.
 6. Uzależnienie: Wyjaśnij, że chociaż nasze sposoby uruchamiania się są różne, to wszyscy jesteśmy uzależnieni od żądzy.
 7. [POTRZEBA osoby mierzącej czas] Krótko (3 minuty) opowiedz nowej osobie swoją historię:
  1. Dzięki temu wie, że rozmawia z osobą naprawdę uzależnioną od seksu.
  2. Autentycznie pokazuje to otwartość, uczciwość, bezsilność i chęć zdrowienia.
  3. Poproś innych uczestników mitingu o przedstawienie się, podanie okresu trzeźwości i opowiedzenie swojej 3-minutowej historii.
 8. Poproś nową osobę, aby poświęciła 3 minuty na wyjaśnienie, dlaczego tu jest.
 9. Czego chce zaprzestać? Zapytaj: „Czy naprawdę chcesz tego zaprzestać? Czy tylko częściowo?” To uzależnienie przypomina zjazd windą, z której można wysiąść na dowolnym piętrze.
 10. W ogólny sposób wyjaśnij program Dwunastu Kroków SA – duchowość programu pamiętając o różnych punktach widzenia na temat Boga.
 11. Wyjaśnij, czego można się spodziewać podczas mitingów:
  1. Kiedy nowa osoba przychodzi na miting, może dzielić się, kiedy tylko czuje się komfortowo. Nikt nie oczekuje od niej, że musi coś powiedzieć lub zrobić, z wyjątkiem przedstawienia się.
  2. Jeśli nie jest pewna, czy jest seksoholikiem, może po prostu podać imię i podczas zwykłego mitingu powiedzieć, że jest nową osobą.
  3. Nie mamy formalnego sposobu ubierania się, ale nie chcemy, żeby nasz ubiór wyzwalał żądzę u innych.
  4. Zasugeruj, że jeśli osoba nie jest pewna, czy tu pasuje, sugerujemy, aby wzięła udział w sześciu mitingach, które pomogą jej podjąć decyzję.
  5. Wyjaśnij, na czym polega podnoszenie rąk i zgłaszanie się do dzielenia się.
  6. Wyjaśnij, co oznacza Siódma Tradycja.
  7. Wyjaśnij, co to medalion 24-godziny trzeźwości.
 12. Zaproponuj wymianę numerów telefonów i upewnij się, że zadzwonisz do nowej osoby w ciągu następnego dnia lub dwóch.
 13. Przekaż: Broszurę „Pytania i odpowiedzi dla nowoprzybyłych”, „Broszura SA” oraz lokalny harmonogram mitingów.
 14. Krótko wyjaśnij co to jest sponsorowanie oraz tymczasowe sponsorowanie.
 15. Przyprowadź nową osobę na miting kilka minut wcześniej, aby mogła poznać inne osoby przed rozpoczęciem. Pamiętaj, aby zaprosić ją później na spotkanie po mitingu, jeśli coś planujecie.

„Nie jesteśmy związani z żadną konkretną religią, ale modlimy się na każdym mitingu. Po chwili cichej medytacji w intencji osób uzależnionych, które wciąż cierpią zarówno na tym mitingu, jak i poza nim, chciałbym poprosić _________ o poprowadzenie nas w tradycyjnej modlitwie wspólnoty 12 Kroków” [Wszyscy stoją w kręgu.] Ciągle wracaj! Program działa, jeśli nad nim pracujesz, więc pracuj, bo jesteś tego wart! (It works if you work it—so work it, you’re worth it!)

______________________________________________________

Przez lata z wielką radością obserwowałem nowe osoby na mitingach wprowadzających, podczas których dzieliliśmy się z nimi tymi informacjami i opowiadaliśmy nasze historie. Zdarzało się, że nowe osoby dziwiły się, że ich historie wcale nie są takie wyjątkowe. Mówią nam też, że czują się wdzięczni, wiedząc, że dostępna jest pomoc. Przede wszystkim jednak mówią, że pomaga im to dobrze się poczuć.

Michael J., Texas, USA

Total Views: 118|Daily Views: 1

Share This Story, Choose Your Platform!