Whenever You Want to Come, Be Welcome!

Zawsze, gdy chcesz przyjść, czuj się mile widziany!

„Jestem odpowiedzialny. Gdy ktokolwiek, gdziekolwiek, potrzebuje pomocy – chcę, aby napotkał wyciągniętą ku niemu pomocną dłoń SA. I za to: Jestem odpowiedzialny.”

Podręcznik służb SA – ostatnia strona

Mój pierwszy miting

Maj 2012

Gdy miałem 51 lat, jakiś czas po tym jak żona odkryła moje podwójne życie, dała mi książkę Anonimowi Seksoholicy, czyli Białą Księgę. Kiedy przeczytałem tytuł, byłem wewnętrznie oburzony. Jak mogła pomyśleć, że jestem uzależniony od seksu? Miałem „tylko” romans, więc odłożyłem książkę na bok.

Kilka miesięcy później zdałem sobie sprawę, że nie mogę dłużej trzymać się tego nieświadomego zaprzeczenia. Podczas wizyty u naszej terapeutki par, zgodziłem się przeczytać Białą Księgę i pójść na miting SA. W jakiś sposób byłem gotowy, nawet jeśli nie byłem jeszcze w pełni przekonany, że SA będzie w stanie mi pomóc. Zadzwoniłem pod numer kontaktowy dla mitingów w Monachium. Po drugiej stronie mężczyzna zaczął zadawać mi pytania dotyczące motywacji, na które szczerze odpowiadałem. Wyjaśnił, że odbywają się trzy mitingi w tygodniu. Powiedziałem, że na początku chciałem chodzić tylko na jeden miting tygodniowo. Odpowiedział, że „W takim razie prawdopodobnie nie jesteś jeszcze gotowy”. Tak właśnie było dawniej w Monachium i w regionie niemieckojęzycznym. Niektórzy uczestnicy decydowali, kto jest gotowy, a kto nie. To mnie zabolało. Czułem, że nie jestem godny uczestniczyć w mitingu SA.

Nasza terapeutka nie zgodziła się. Wyjaśniła mi, że moja gotowość zerwania z nałogiem jest moją wejściówką do SA. Powinienem po prostu pójść bez wstępnej rozmowy – nie mogą mnie wyrzucić.

Po kilku tygodniach zaryzykowałem i poszedłem na pierwszy miting SA. Wszedłem na miting z entuzjazmem i bez zaproszenia, wyjaśniłem moje obawy i przez chwilę spotkałem się z niedowierzającym zdumieniem. Po pewnej dyskusji, grupa zgodziła się zrobić dla mnie miting dla nowo przybyłego. Opowiedziałem swoją historię i pragnienie, żeby zerwać z żądzą i że potrzebuję pomocy. Odbyło się głosowanie, czy mogę zostać i przychodzić. Nawet jeśli nie byłem w stanie wyrazić tego w ten sposób, to jednak poczułem się niegodny – przypomniały mi się wcześniejsze, podobne wydarzenia w życiu. Dziś mogę powiedzieć, że nie życzę tego nikomu, kto wyciąga rękę i prosi o pomoc.

To, co najbardziej zapamiętałem po tym mitingu, to fakt, że nikt nie zdrowiał przez dłuższy czas, z wyjątkiem jednego starszego mężczyzny.

Rozpoczyna się zdrowienie:

Kilka miesięcy później Harvey i Nancy A. z Nashville odwiedzili naszą wspólnotę. Podzielili się doświadczeniem, siłą i nadzieją podczas spikerskich warsztatów 12 Kroków. Ten weekend wszystko dla mnie zmienił. Harvey mówi i żyje językiem zdrowienia. Uwielbia proste i jasne słowa. Pokazał nam sposób, żeby to zadziałało. „Naucz się dawać zamiast brać” – jak mówi Biała księga, str. 195. Wielokrotnie podkreślał znaczenie Wielkiej księgi AA. Jest ona podstawą naszej Białej księgi. Początek piątego rozdziału to podstawa zdrowienia – stał się więc podstawą mojej drogi do zdrowia:

Nowy Jork i Nashville

Styczeń 2014

W drodze na międzynarodowy zlot w Nashville, odwiedziłem Nowy Jork na trzy dni, aby poznać smak miasta. Planowałem wesprzeć moją wizytę codziennymi mitingami. Na stronie internetowej wspólnoty SA w Nowym Jorku znalazłem wszystkie mitingi odbywające się w mieście z dokładnymi godzinami i miejscami, więc zaplanowałem zwiedzanie zgodnie z harmonogramem mitingów. Było to dla mnie pomocne i jednocześnie zaskakujące, gdyż w naszym regionie wspólnota miała bardzo rygorystyczne podejście do otwartego podawania miejsca mitingów.

Zdziwiłem się, gdy nikt na mitingu nie zapytał mnie, kim jestem, ani dziwnie na mnie nie patrzył, mimo że oczywiście byłem obcy. Na koniec mitingu zapytałem, jak zareagowaliby, gdybym był nowo przybyłym lub dziennikarzem? „Wtedy zrobilibyśmy miting dla nowo przybyłego” – odpowiedzieli krótko. Powitano mnie na innych mitingach w równie prosty i przyjazny sposób. Trzy dni później w Nashville rozpoznałem na lotnisku kilku nowojorczyków, którzy zaprosili mnie do swojej taksówki, abym pojechał z nimi na zlot do hotelu. Na zlocie doświadczyłem prawdziwego ducha Białej księgi. Wszystko wydawało się prostsze, większe, (duchowo) szersze i bardziej zachęcające. Czułem, że „wróciłem do domu”.

Po powrocie do Monachium nie potrafiłem milczeć o tym, czego doświadczyłem. Dzieliłem się tymi doświadczeniami na mitingach i warsztatach oraz kwestionowałem nasze postępowanie wobec nowych osób. Na szczęście grupy z Monachium były otwarte na zmiany. W związku z tym zrezygnowaliśmy ze starej praktyki rozmowy wstępnej i (upokarzającego) pytania, czy ktokolwiek jest przeciwko, aby nowo przybyły mógł powrócić. Od tego czasu każdy nowo przybyły w Monachium może po prostu wejść na miting. Proponujemy wstępną rozmowę, jeśli tego chce. Każdy kto chce zerwać z żądzą jest tu mile widziany.

Jeśli uważasz, że możesz mieć problem z uzależnieniem od seksu lub żądzy, zapraszamy Cię na miting SA. Poszukaj Anonimowych Seksoholików w lokalnej książce telefonicznej (USA), zadzwoń do Międzynarodowego Biura Głównego SA pod bezpłatny (w USA) numer (+1) 866-424-8777 lub odwiedź naszą stronę internetową sa.org. Dostępne są również mitingi online i kontakty zdalne.”
Podręcznik służb SA – ostatnia strona

Doświadczenie z nowymi osobami

Od tego czasu liczba uczestników monachijskich mitingów co najmniej się podwoiła i dziś odbywają się one codziennie. Z drugiej strony, grupy w regionie niemieckojęzycznym nadal używają dawnych zasad przyjmowania nowych osób. Zastanawiam się, dlaczego grupy SA tak utrudniają życie nowoprzybyłym. Jednocześnie ufam Bogu i wiem, że wszystko ma swój czas. Kilka grup w regionie niemieckojęzycznym korzysta obecnie z formatu listu, który okazał się bardzo skuteczny w Monachium. Przedstawiam go poniżej:

Dziękujemy za Twoje zapytanie. Witamy w SA w Monachium. Załączamy kilka informacji o nas i naszych mitingach:

Seksoholik doprowadza się do położenia, w którym nie może już odróżnić dobra od zła. Stracił on kontrolę, nie może już wybierać i nie jest na tyle wolny, aby się zatrzymać. Żądza stała się nałogiem. Nasza sytuacja przypomina sytuację alkoholika, który nie może już znieść alkoholu, musi więc definitywnie przestać pić, a jednak ugrzązł w tym na tyle, że nie jest w stanie zerwać z nałogiem Tak samo jest z seksoholikiem, czyli “seksualnym pijakiem”, który z jednej strony nie może już znieść żądzy, ale z drugiej – nie może z nią zerwać.

Dlatego SA, podobnie jak Anonimowi Alkoholicy, przyjmuje definicję trzeźwości. Nasza definicja trzeźwości to: Powstrzymujemy się od jakiejkolwiek formy seksu z samym sobą lub z kimś innym niż współmałżonek.

Ta definicja zapewnia nam jasność, której potrzebujemy, aby powstrzymać się od żądzy we wszystkich jej formach.

Nasze mitingi odbywają się siedem razy w tygodniu:

Poniedziałek 19:00

Wtorek 7:00
itd.

….

Mitingi na miejscu odbywają się w SHZ w Monachium (nazwa ulicy). Możesz przychodzić na wszystkie mitingi lub tylko na pojedyncze. Zalecamy udział w pierwszym mitingu „na miejscu”.

Proponujemy też możliwość wstępnego spotkania (telefonicznie lub około 15 minut przed mitingiem, z wyjątkiem wtorku), jeśli jesteś nową osobą.

Najlepiej odpowiedz na tego maila i daj znać, kiedy chcesz przyjść. Jeśli chcesz, ktoś z naszej grupy może spotkać się z Tobą około 15 minut wcześniej i wyjaśnić sposób, w jaki działają nasze mitingi. Jeśli chcesz porozmawiać z kimś wcześniej, zadzwoń do V. (numer telefonu).

SA jest programem anonimowym: Nie przechowujemy nazwisk, adresów ani numerów telefonów naszych członków (lub usuwamy je natychmiast po użyciu).

Mam nadzieję, że te informacje okażą się pomocne i do zobaczenia na jednym z naszych mitingów. Zapraszamy, kiedy tylko zechcesz! Po prostu poinformuj nas z wyprzedzeniem o dniu, w którym chciałbyś przyjść, a my poinformujemy Cię w którym pokoju spotykamy się tego dnia.

Bernd S., SA Monachium Niemcy i SA Zurych Szwajcaria

Total Views: 174|Daily Views: 1

Share This Story, Choose Your Platform!