Music As a Spiritual Experience

מוזיקה כחוויה רוחנית

חיבור לכוח עליון

שניים מהכלים הטובים ביותר שיש לי ב’ארגז הכלים הרוחני’ שלי בשביל להתחבר עם ‘אינטואיציה אלוהית’ (מלבד עבודת הצעדים, השתתפות בפגישות, שיחות עם הספונסר ושירות בחברותא של SA) זה לשיר ולנגן (או להאזין) למוזיקה. מוזיקה לאורך כל חיי היא תשוקה ומרכיב מרכזי עבורי בהחלמה.

גדלתי במערב התיכון באמריקה במשפחה מוזיקלית. כילד צעיר וכמתבגר ההנאה הגדולה ביותר שלי היתה לשיר במקהלה הכנסייתית ולנגן על פסנתר הכנף של אבי. אבי היה מנהל מקהלה שניגן בפסנתר ולימד שיעורי פיתוח קול. אימי נהנתה לנגן על הפסנתר ולשיר עם ילדים. אחותי, הגדולה מבין חמשת ילדי משפחתנו, ניגנה על גיטרה ולמדה ניגון בנבל בקולג’. היא היתה זו שלימדה אותי לנגן על גיטרה כשהייתי בן 16, מאז כבר חלפו להם 50 שנה.

מופתע משמחה

בשל ההשפעה של גדילה במשפחה לא מתפקדת, הכוללת אבא סקסוהוליסט ואמא תלותית, היו לי עניינים רגשיים רבים כמתבגר וסבלתי מדיכאון שלעיתים הוביל למחשבות אובדניות. הדבר שהחזיק אותי באותה התקופה היה להאזין למוזיקה שהיתה פופולרית באותו העת (זה היה באמצע-סוף שנות ה-60, כך שזה נותן לך מושג על המצב) וכן ללמוד איך לנגן הרבה מהשירים האלו בגיטרה וליהנות לשיר אותם.

שנים לאחר מכן, כשהתחלתי את דרכי בהחלמה, התחלתי להאמין שהכוח העליון שלי שמר אותי בחיים בעזרת הכוח והשמחה של המוזיקה הם אלה שעשו את חיי חיים שווים לחיות אותם. ואם כבר מדברים על הנאה, האדם שבהמשך נעשה הספונסר שלי אמר לי פעם לאחר פגישה שבה חגגתי ציון דרך בהחלמה שלי ”מזל טוב על יום ההולדת של המפוכחות שלך, אבל היכן השמחה שלך? אני לא רואה אותך מאושר” מה שמזכיר לי את מה שנכתב בספר הגדול ”אם חברים חדשים לא יכלו לראות שום שמחה או כיף אצלנו, הם לא היו רוצים את מה שיש לנו. אנחנו בהחלט מתעקשים על כך שנהנה מהחיים.”

לחיות עם הבעייה

לאחר שהתחלתי לנגן בגיטרה במהלך השנים בהם הייתי בתיכון, התחלתי לכתוב שירה, זה היה בשנות העשרים המוקדמות שלי. סביבות הזמן הזה התחלתי להיות חבר פעיל בקהילת יוגה בינלאומית. כחבר בקהילה בינלאומית זו, ביליתי שעות רבות בנגינה ושירה של שירים ומזמורים על דבקות באלוהים. כחלק מהתרגילים הרוחניים שלי הגעתי לנקיון של ארבע או חמש שנים שלמעשה היה החוויה הראשונה שלי בפיכחון מתאווה, וזה שנים לפני שנכנסתי להחלמה.

מאוחר יותר, לאחר שעזבתי את הקהילה הזו, נישאתי לאישתי הראשונה ונולד לנו ילד יחד. לאחר שמערכת היחסים שלנו התפרקה התחלתי לנגן מוזיקה במקומות ציבוריים (בתי קפה, מסיבות וכד’). למרבה הצער, במשך הזמן הזה, רדפתי אחר מערכות יחסים לא בריאות המלוות בתלות ומבוססות על תאווה שהסתיימו בצורה לא נעימה. אחד השירים שכתבתי בימים ההם נקרא ‘היופי הוא…’ מה שמעניין ביותר בשיר הזה הוא שהוא עוסק במכור למין שנמצא ב’מצוד’ אחר תאווה ובאמצעות האובססיה שלו למין ולעצמו ‘פונה לכיוון הריקנות’, גם אז, עוד קודם שמצאתי את הדרך בחדרים של SA, ידעתי שיש לי בעייה, רק שלא היה לי פיתרון, עדיין.

שירה בשירות

בתחילת ההחלמה שלי, כשעשיתי את דרכי דרך עבודת הצעדים, הגעתי אל צעדים ארבע וחמש. כאשר עשיתי את הצעד החמישי הראשון שלי עם הספונסר שהיה לי באותה התקופה ציפיתי שהוא יכעס עלי ויאמר לי שאני ‘אדם רע’. הייתי המום שלמעשה הוא הציע לי להתמקד בלנגן יותר מוזיקה ולשתף אותה עם אחרים, יחד עם המשך עבודת הצעדים שלי כמובן.

לאחר מכן התחלתי לשנות את הגישה הישנה שלי שהייתה למעשה חיפוש תשומת לב ושבחים דרך נגינת מוזיקה לאחרים, לכך שהתחלתי לראות את הנגינה כשירות בכך ששרתי ונגנתי לאחרים ובכך נשאתי את המסר של חיים עם מטרה נעלה. ומצאתי דרך חדשה להתחבר לרגשות ולתחושות ולהביע שמחה באמצעות ביטוי מוזיקלי.

לאחר שתי שניים בהחלמה בSA מצאתי חברה רוחנית חדשה להתחבר אליה ולהיות חלק ממנה. זאת היתה אז קבוצה גדולה ופעילה שהיו לה תפילות טובות ומקהלה נהדרת שנהנתי להצטרף ולשיר איתה. מה שלא ידעתי באותו הזמן היה זה שאישתי לעתיד היתה גם כן חברה בלהקה! הכוח העליון שלי נתן לי ברכה ענקית בזמן הנכון. בסופו של דבר, החלתי להופיע בהופעות סולו בתפילות הקהילה ואפילו הפכתי לחבר בלהקת הבית. זו היתה הלהקה הראשונה שאי פעם הופתעתי איתה כחבר, ואכן ההבטחות התקיימו עבורי.

לחיות את הפיתרון

להחלמה שלי ולמפוכחות שלי היתה השפעה גדולה על התוכן השירים ועל ההתמקדות שלי בכתיבת שירים. שתי דוגמאות לכך הם השירים שלי ‘חוט של אהבה’ ו’יום חדש לגמרי’. הראשון ‘חוט של אהבה’ עוסק בחיים עם פיתרון שהוא כולו חיפוש אחר חיבור לאהבה האלוקית שחפשתי אחריה במשך השנים שקדמו להחלמה. השיר השני ‘יום חדש לגמרי’ זהו שיר על השמחה שלי על כך שאני יכול להינות מהחיים, יום אחד בכל פעם. השיר הזה נוצר במהלך קונצרט ג’אז מאולתר שעשיתי עם האחיין שלי, ג’יימס.

ולבסוף, ברוח השירות ובמהלך תקופת ההחלמה שלי, כתבתי שיר יום הולדת שכותרתו ‘ים פיכח שמח לך’. שרתי את השיר החגיגי הזה בסוף הפגישות לאחר שחבר עשה בהן ציון דרך. היום, כל יום הוא יום טוב להיות חי ומפוכח. תודה רבה לך, כח עליון, על כך שאתה שומר אותי נקי מאז ה28 לדצמבר 1998, ועל כך שאתה נותן לי להיות לתועלת לאחרים דרך המוזיקה שלי.

תוכל למצוא את שיריו של מארשי ואת המילים לשיר באתר ESSAY תחת לשונית “Get Involved” וגם תחת “Recovery Songs”.

מארשי מ. קליפורניה, ארה''ב

Total Views: 179|Daily Views: 1

Share This Story, Choose Your Platform!