Helping Others By Showing Up

Pomaganie innym przez bycie obecnym

Jestem jedną z dwóch osób, które witają nowe osoby na grupie e-mailowej SA Net. SA Net ma obecnie ponad 1000 członków, z których większość spotyka się na Zoomie, więc zostaje niewielu, którzy aktywnie uczestniczą w e-mailach. Jestem jedną z niewielu i odnalazłam wspaniałe zdrowienie nie tylko uczestnicząc w SA Net, ale także pełniąc służbę.

Aby wziąć udział w SA Net, osoba dzieli się swoim doświadczeniem, siłą i nadzieją, wysyłając wiadomość e-mail do całej grupy. Co tydzień pojawia się temat proponowany przez tych uczestników, których zadaniem jest takie właśnie sugerowanie tematów. Lubię być częścią SA Net, ponieważ przed dołączeniem do SA wymieniałam e-maile z mężczyznami, których znajdywałam na pewnych stronach „przyjaźni”. To, co wtedy służyło mi do karmienia żądzy, teraz służy do doświadczania i dzielenia się zdrowieniem. To prawdziwy cud.

Nowe osoby w SA Net witamy wysyłając im wstępnego e-maila, który zawiera krótkie wprowadzenie do SA Net, a następnie 5 pytań. Pierwsze pytanie zadajemy w celu ustalenia, czy nowo przybyły jest osobą dorosłą. Wynika to z faktu, że SA Net to wspólnota dorosłych cierpiących na seksoholizm, więc trzeba mieć skończone 18 lat. Miałam kilka sytuacji, w których osoby w wieku 16 lat zwróciły się do mnie, a ja bez przekonania musiałam odrzucić ich prośbę i skierować ich do terapeutów lub dorosłych, którym ufają, lub do S-Ateen (wspólnota nastolatków SA).

Drugie pytanie ma na celu ustalenie, czy dana osoba jest nowoprzybyła. Czasami zdarza się, że dana osoba była już kiedyś w SA, ale odeszła ze wspólnoty. W takich sytuacjach traktujemy takie osoby jak nowoprzybyłe. Trzecie pytanie ma na celu ustalenie, czy nowa osoba ma pragnienie zerwania z żądzą, co jest zgodne z Tradycją Trzecią SA – jedynym warunkiem uczestnictwa w SA jest pragnienie, aby zerwać z żądzą.

Czwarte pytanie dotyczy tego, czy dana osoba jest mężczyzną czy kobietą, gdyż kolejnym krokiem jest skontaktowanie jej z osobą – 12 krokowcem (12th-Stepper). 12 krokowcy to mężczyźni i kobiety, którzy dzielą się doświadczeniem, siłą i nadzieją z nowoprzybyłymi i odpowiadają na wszelkie pytania dotyczące SA lub SA Net. Zasadą jest, że mężczyzna 12 krokowiec towarzyszy nowej osobie płci męskiej i analogicznie kobieta towarzyszy kobiecie.

Po zakończeniu tego procesu i potwierdzeniu, że adres e-mail nowoprzybyłego jest prywatny w celu zachowania anonimowości, 12 krokowiec wysyła wiadomość email, aby powiadomić koordynatorów ds. wstępowania do wspólnoty, że nowoprzybyły jest gotowy dołączyć do SA Net. Następnie dzielimy się niektórymi zasobami dla nowoprzybyłych – to zalecana literatura SA, podcasty SA, infografika z podsumowaniem informacji o SA, wytyczne o udostępnianiu SA Net oraz linki do Zoom, mitingów telefonicznych i osobistych. Zachęcamy nowe osoby do uzupełnienia zdrowienia w SA Net przez korzystanie z innych mitingów, takich jak Zoom lub mitingi osobiste. Osobiście korzystam z SA Net, Zoom i moich kenijskich mitingów osobistych, które naprawdę pomogły mi w zdrowieniu i dały kontakty we wspólnocie.

Tradycja 5 i Krok 12 wymagają ode mnie niesienia posłania seksoholikowi, który wciąż cierpi. W pierwszych miesiącach zdrowienia byłam przekonana, że mogę uratować wszystkich nowoprzybyłych, więc nagabywałam każdego z nich, żeby chodził na mitingi, znalazł sponsora i ogólnie pracował na programie. Po pewnym czasie zdałam sobie sprawę, że nie mogę pracować na programie innych ludzi ani ich ratować, ponieważ naprawdę jestem bezsilna.

Pomagam im zatem pozostać w SA przez sponsorowanie niektórym, przychodzenie i bycie obecną dla nich, czy to w SA Net, na Zoom, czy w kenijskiej wspólnocie. Moja fizyczna obecność na lokalnej wspólnocie pomaga kobietom pozostać, a mężczyźni uczą się, jak praktykować zdrowienie w otoczeniu kobiet. Aktywnie uczestniczę w mitingach, na których dzielę się doświadczeniem zachęcając ich do pozostania. Niektórzy odchodzą, zawsze jednak radością jest widzieć tych, którzy zostają i trzeźwieją.

Kawy W., Nairobi, Kenia

Total Views: 114|Daily Views: 1

Share This Story, Choose Your Platform!